Hot jóga je speciálním druhém jógy, která se cvičí v horké místnosti. Cvičení jógy se praktikuje při teplotě 38–42 °C se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Hot jóga má také jedno omezení – není vhodná pro děti, jinak ji mohou cvičit všechny věkové kategorie.
Speciální cvičební sál na hot jógu je vytápěn horkým vzduchem. Intenzivní zahřátí organismu v krátkém čase zrychlí a zvýší blahodárné účinky cvičení jógy v teple. Na Hot józe se pokaždé opakuje stejná sestava 26 pozice a 2 dechových cvičení. Proto pravidelným cvičením je možné dosáhnout úžasných výsledků.
LEKCE JE VEDENÁ POUZE HLASEM LEKTORA / NECVIČÍ !!! Cvičí se ve dvou řadách, v první jsou pokročilí na které se můžete dívat a začátečníci v řadě druhé a lektor bude nápomocen, když si o to řeknete.
Tímto vědomým dechovým cvičením se učíme využívat naše plíce na plných 100 %. Nádech je prováděn nosem a výdech přes doširoka otevřená ústa. Je to výborná technika, která přivádí kyslík do celého těla, dodává mu energii a připraví nás na následujících 26 pozic Hot Yogy.
Pozice půlměsíce protahuje obě poloviny těla, svaly podél páteře a paže. Celkově tělo prohřívá, posiluje břicho, oblasti pasu, hýždě, stehna a zvyšuje energii. Poloha dlaní u chodidel zlepšuje prokrvení mozku a krevní oběh v dolních končetinách.
Divná pozice je zaměřena na paže a dolní končetiny, které posiluje, tvaruje a dodává jim sílu. Nejenže zpevňuje celé tělo, ale také zlepšuje pružnost kloubů. Výborná pozice pro zmírnění artritidy a dny.
Orel velmi příznivě působí na 14 velkých kloubů, zvyšuje jejich pružnost. Zpevňuje problematické partie boků, stehen a celých dolních končetin a také zlepšuje sexuální vitalitu.
Tato balanční ásana vyvíjí soustředění, odhodlání, trpělivost, sílu vůle a je velmi vhodná k posílení kardiovaskulárního systému. Pracujeme zde především se zádovými, břišními a stehenními svaly. Uvedená pozice zabraňuje také opotřebení kolenní chrupavky posílení měkkých tkání v oblasti kolene.
V této jedinečné balanční pozici dochází ke zlepšení prokrvení srdce a plic. V průběhu provedení se přelévá krev z jedné části těla do druhé a zase zpět. Sjednocuje sílu, rovnováhu a flexibilitu. Zlepšuje pružnost páteře a aktivuje trávící soustavu.
Naučte se správně držet tělo. Jak plyne z názvu, ásana buduje rovnováhu, sebeuvědomění a sebekontrolu. Dochází v ní k prokrvené celého těla, a to ve stejný okamžik. Posiluje tak především srdeční sval a zabraňuje vzniku sraženin v cévách.
Ásana uvolňuje napětí v dolní části páteře, protahuje a posiluje sedací nerv. Zvyšuje prokrvení mozku, působí proti depresím a ztrátě paměti. Pozitivně působí také na břišní orgány a správné fungování ledvin.
Vrcholem stojných pozice je Poloha trojúhelníku. Při provádění této ásany zapojujeme úplně celé tělo. Dochází tak k posílení nejen kloubů, ale i šlach a vnitřních orgánů. Funguje zde výborná spolupráce mezi srdcem a plícemi.
Tato ásana podporuje látkovou výměnu a imunitní systém. Vyrovnává hladinu cukru v krvi a snižuje abdominální obezitu. Dochází v ní ke stimulaci štítné žlázy/příštítných tělísek, celého endokrinního systému a trávícího systému.
Pozice Stromu buduje rovnováhu, koncentraci a koriguje špatné držení těla. Pomáhá při bolestech spodní části páteře, ischiasu a plochých nohou. Posílením mezižeberních svalů dochází k uvolnění napětí v oblasti břicha a předchází vzniku břišní kýly.
Působí příznivě na dolní končetiny – posiluje kolena a zlepšuje flexibilitu kyčlí a kotníků. V této ásaně se snažíme u budování koncentrace, síly, stability a uvědomění.
V této relaxační pozici dochází k celkovému uvolnění těla a ke zmírnění napětí. Dech i krevní oběh se navrací do normálního stavu a tělo získává veškeré výhody, které byly vynaloženy předešlým úsilím.
V této pozici dochází ke stimulaci vnitřních orgánů, především tlustého střeva, ke zmírnění překyseleného žaludku. Zvyšuje peristaltiku ve střevech. Posilujeme zde paže, stehna, boky a zlepšujeme flexibilitu kyčelních kloubů.
Aktivační pozice zapojuje celé tělo a dodává mu sílu a energii. Stimuluje břišní orgány a posiluje břišní stěnu.
Stlačením kostrče, kříže a beder dochází k posílení páteře a zvýšení její pružnosti. V této pozici otevíráme hrudní koš a stimulujeme orgány v oblasti břicha i ledviny. Kobra snižuje ztuhlost v bederní páteři a posiluje srdce i plíce.
V této pozici se učíme dosáhnout síly, vytrvalosti. Stlačením krční a hrudní páteře, protažením bederní a křížové části, dochází ke zmírnění napětí v páteři a zmírnění celkové bolesti zad. Jejím působením aktivujeme břišní orgány, posílíme hýždě, nohy a kyčelní svalstvo. Kobylka rovněž zvyšuje nízký krevní tlak.
Tato ásana je zaměřená na posílení oblasti střední páteře mezi lopatkami. Pomáhá při skolióze či onemocnění meziobratlových destiček. Dokonale stimuluje trávící proces, dává lepší chuť k jídlu a zlepšuje zažívání. Dále posiluje také zadní strany nohou a paže.
Luk na zemi efektivně protahuje přední polovinu těla a zlepšuje krevní oběh. Jako jediná pozice na břiše posiluje páteř po celé její délce, zvyšuje její flexibilitu a otevírá hrudník, čímž umožňuje maximální roztažení plic a navýšení jejich kapacity.
V této ásaně se zaměřujeme na posílení spodní části páteře, kyčlí, kolen a kotníků. Pomáhá předcházet nemocem jako je atrtitida, astma, bolest hlavy, nespavost, křečové žíly.
Tato výborná relaxační pozice přináší úlevu, uvolnění každé buňce v našem těle. Dochází při ní k prokrvení mozku, čímž se zlepší jeho funkce, kvalita spánku a zpomalí se i proces stárnutí. Stimuluje břišní orgány a pomáhá při špatném trávení.
Tato záklonová pozice krásně protahuje přední část páteře, zvyšuje její flexibilitu a stimuluje nervový systém. Pomáhá tak při bolestech hlavy a páteře. Protahuje také orgány v břišní dutině, proto je pozice výborná proti zácpě.
Opačná pozice k Velbloudovi je právě pozice Králíka. Jeho prováděním dochází k napínání, prodloužení páteře, k posílení zad, ramenou i paží. Pozice je velmi terapeutická pro nervový, kosterní i trávící systém. V Králíkovi stimulujeme štítnou žlázu, posilujeme břicho a zlepšujeme pružnost lopatek a trapézových svalů.
Pozice Čelo ke kolenu zlepšuje pružnost kloubů (kotníků, kyčlí, kolen, zápěstí), sedacích nervů, trapézových a deltových svalů. Příznivě působí na vnitřní orgány, zlepšuje trávení, zažívání a posiluje imunitní systém.
Tato výborná detoxikační pozice příznivě působí na játra, srdce, plíce, ledviny, slinivku. Zlepšuje tak trávení a vylučuje přebytečné toxiny z těla ven. Zvyšuje pružnost páteře, kyčlí a posiluje břišní svaly.
Toto závěrečné dechové cvičení kompletně posílí břišní svaly a zapojí bránici. Jedná se o detoxikační dechovou techniku, která zbavuje plíce oxidu uhličitého a na závěr lekce celé tělo ochladí.
Cvičení hot jógy v horké místnosti není pouze o tom, že se zpotíte. Správné provádění cviků za speciálních podmínek vede zejména k:
Z výše uvedeného výčtu pozitivních vlastností hot jógy lze usoudit, že je prospěšná pro zdraví. Navíc však má i jednu vlastnost, kterou však zjistíte až po dlouhodobějším praktikování cviků hot jógy – zjistíte hranice svého těla
Ke cvičení hot jógy toho skutečně nepotřebujete mnoho. Stačí si na sebe obléknout lehké oblečení, vzít si s sebou podložku na jógu, vodu a dobrou náladu. Kdyby jste zapomněli ručník nebo podložku - máme k zapůjčení u nás 🙂